Med 18. in 20. septembrom je na območju občine Mokronog-Trebelno, natančneje v Puščavi potekal že 3. mednarodni kamp Vizija varnosti, katerega sta se udeležila tudi dva naša člana.
V Mokronog smo prispeli v četrtek malo pred 8. uro zjutraj, kjer smo se najprej prijavili organizatorjem, ki so nam dodelili spalni prostor in povedali okvirna navodila. Ko so bili vsi udeleženci prijavljeni je sledil nagovor župana občine Mokronog-Trebelno, enega izmed organizatorjev pri podjetju Vizija varnosti ter direktorja Slovenskih železnic infrastrukture. Po začetnem sprejemu in nagovoru udeležencem so v četrtek in petek med 8.uro in 12.uro potekala teoretična predavanja, kjer smo se spoznali z delom policije, vodnikov reševalnih psov, sestavnimi deli vagonov, lokomotivami, nevarnostim na bencinskem servisu, vrstam ruševin in še mnogim drugim. Po teoretičnih predavanjih je sledilo kosilo, po kosilu pa smo se odpeljali na vadbeni poligon, ki je zapuščen vojaški objekt.
Na vadbenem poligonu smo bili razdeljeni v 6 skupin, ki so delovale na šestih delovnih točkah. Zaradi velikega števila udeležencev pa se je vsaka skupina delila še na polovico in prav tako tudi vsaka delovna točka. Na delovnih točkah smo se spoznali s hidravličnim orodjem, reševanju ponesrečencev iz ruševin, sipkega materiala, hlodovine, pristop in reševanje v primeru razlitja nevarne snovi, reševanje iz višin in globin, reševanje iz vagonov v stoječem in ležečem položaju….Praktične vaje na poligonu so trajale vse tja do 20.30 ure zvečer.
V soboto pa se je odvijala največja vaja na temo množičnih nesreč v Sloveniji, na kateri je bilo prisotnih več kot 600 oseb. Na vaji so sodelovali gasilci, reševalci, vodniki reševalnih psov, policija, specialna enota policije, civilna zaščita. Udeleženci vaje so prihajali iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije, Italije, Švice in Makedonije. Na zaključni vaji smo reševali ponesrečene iz ruševin, izpod hlodovine, ponesrečene v iztirjanju potniškega vlaka, nesreča avtobusa, padalca, reševanje iz globine in še nekaj ostalih nesreč. Na samem kraju je bila postavljena triaža, kjer so zdravniki in zdravstveniki triažirali in oskrbeli ponesrečene.
V večini je bil celoten kamp zanimiv, saj smo se seznanili z novimi orodji, načini reševanja…
Tekst: Žan Virant
Foto: Luka Bratuš