Reševanje ponesrečencev iz gozda – vaja Bizovik

V petek 28.6.2013 smo se trije člani društva, udeležili vaje ki so jo organizirali kolegi iz PGD Bizovik. Scenarij je bil sledeč: okoli 20:00 ure so na ReCO so dobili obvestilo, da je v gozdu pod avtocesto v Bizoviku (blizu predora Golovec) prišlo do nesreče pri delu. Poškodovanih je bilo 5 oseb, od tega ena huje. V nesrečo je bil vključen tudi traktor.

Prvi so na mesto nesreče izvozili poklicni gasilci iz GBL. Nemudoma so pričeli z iskanjem ponesrečencev, ki so bili razkropljeni na težko dostopnem kraju v gozdu – okrog 700m od mesta, do kamor smo gasilci lahko prišli s terenskimi vozili. Kmalu po tem smo bila prožena tudi okoliška prostovoljna društva – PGD Brdo, PGD Sostro in PGD Črnuče. Prav tako so bili aktivirani vodniki reševalnih psov, ki so pomagali pri iskanju ponesrečencev.

Ob našem prihodu so poklicni kolegi in ekipa reševalnih psov že našli vse ponesrečence. Na eno osebo je padlo drevo in jo vkleščilo; ta oseba tudi ni kazala znakov življenja. Drugi  udeleženci so imeli različno zahtevne poškodbe – poškodbe vratne hrbtenice, zlomi, rane, … prisoten pa je bil tudi alkohol. Po pravilno izvedeni triaži in po slabih dveh urah zelo zahtevega dela smo vse ponesrečence prenesli do mesta, kjer smo jih predali v oskrbo. Največji problem je predstavljal izredno zahteven teren – nesreča je bila globoko v gozdu, na strmem in razmočenem pobočju; ponesrečence smo morali z nosili spuščati preko grape, v katerih je bil manjši potok. Prav tako se je kmalu po našem prihodu znočilo, tako da smo delovišče osvetljevali zgolj z ročnimi svetilkami. Tudi oskrba z vso potrebno opremo je bila zaradi terena otežena. Kljub vsemu smo vajo odlično izvedli in bili pohvaljeni tako s strani ocenjevalcev kot organizatorjev.

Z naše strani gre pohvala članom PGD Bizovik, za izjemno realistično in zahtevno vajo iz katere, smo prepričani, smo vsi nekaj novega odnesli. Veseli smo da je delo, kljub temu da smo v mešanih ekipah sodelovali gasilci iz različnih društev, potekalo tako dobro kot bi bili vsi člani istega društva.

This entry was posted in Izobraževanje, Novice and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.