PGD Črnuče

Balonarska nesreča

V sredo ob 7.54 je ob Ižanski cesti med Ljubljano in Igom 200 metrov od odcepa za Mateno v občini Ig ob pristajanju strmoglavil balon s 30 potniki in dvema članoma posadke. Ob prvem udarcu s košaro ob tla je nekaj potnikov padlo iz košare, balon je nato odneslo prek Ižanske ceste, kjer je še nekajkrat udaril ob tla, na kar je trčil v krošnjo drevesa in se vnel. Več potnikov, ki so padli iz gorečega balona na obeh straneh Ižanske ceste je bilo poškodovanih, 4 osebe so izgubile življenje. Posredovali so reševalci Reševalne postaje KC Ljubljana s prikolico za množične nesreče, reševalci ZD Domžale, Litija, Kamnik, Logatec, Škofja Loka in Kočevje ter ekipa prve pomoči CZ Ig. Skupaj 70 reševalcev.Gasilske enote, ki so intervenirale so bile iz vrst poklicnih gasilcev GB Ljubljana, sodelovali smo tudi prostovoljni gasilci GZ Ljubljana, sektor Vič (7 PGD), PGD Črnuče, Ježica in Ig. ter Enota za podporo vodenja MOL. Zaradi iskanja oseb na poraščenem terenu so bili aktivirani tudi vodniki psov za iskanje pogrešanih SIP-2 in Društvo vodnikov reševalnih psov – skupaj 31 vodnikov s psi. Svojcem in sodelujočim na intervenciji je pomagala tudi Enota za psihološko pomoč. Poleg OKC PU Ljubljana so bili obveščeni tudi letalski inšpektor, inšpektor za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, komisija za preiskovanje letalskih nesreč, poveljnik CZ RS in pristojni na URSZR. V akcijo reševanja in iskanja so bili vključeni tudi trije helikopterji. Policijski helikopter s termovizijsko kamero, ki je iz zraka pomagal pri iskanju pogrešanih oseb, policijski helikopter za HNMP ter helikopter SV s posadko GRS, ki je bil preklican in je kasneje poleg policijskega helikopterja HNMP opravljal medbolnišnične prevoze.

Zaradi pomanjkanja moštva so nas vpoklicali v Gasilsko brigado Ljubljana na dežurstvo, če bi slučajno med interveniranjem na Ižanski cesti vzporedno potekala še kakšna druga intervencija.

Vrsta intervencije: Nesreče v zračnem prometu – nesreče zračnih plovil
Datum in ura: 23.8.2012, 08:20